Əcnəbi Diplomatlar üçün Xarici Siyasət Proqramı
AIDA inkişaf etməkdə olan ölkələrdə insan kapitalının inkişafına dəstək məqsədilə ADA Universiteti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində 2018-ci ildən etibarən Asiyanın və Afrikanın bir sıra ölkələrinin diplomatları üçün ölkəmizdə “Əcnəbi Diplomatlar üçün Xarici Siyasət Proqramı” (“Advanced Foreign Service Program for Foreign Diplomats”) adlı ixtisasartırma kursu təşkil edir.
Gənc, orta və yüksək vəzifəli xarici diplomatların iştirak etdiyi proqramın əsas məqsədi idarəçilik və liderlik qabiliyyətlərinin inkişafına yönəlmişdir.
Proqram beş fərqli moduldan ibarət olmaqla, beynəlxalq siyasət, hüquq və təşkilatlar, iqtisadi və enerji məsələləri, ictimai diplomatiya, liderliyin inkişafı və Azərbaycanşünaslıq kimi mövzuları əhatə edir. Bu proqramda iştirak edən əcnəbi diplomatlar, həmçinin ölkəmiz, onun tarixi, siyasəti, coğrafiyası və mədəniyyəti barədə geniş məlumat əldə edir.
Proqramın iştirakçıları müvafiq ölkələr tərəfindən təqdim edilmiş namizədlər arasından müsahibə əsasında seçilir.
10-30 noyabr 2018-ci il tarixlərində təşkil edilmiş ilk proqramda Banqladeş, Cibuti, Çin, Efiopiya, Əfqanıstan, Fələstin, Keniya, Malayziya, Monqolustan, Mozambik, Myanmar, Nepal, Pakistan, Somali, Toqo və Vyetnamdan olan diplomatlar iştirak etmişdir.
10-30 noyabr 2019-cu il tarixlərində baş tutmuş ikinci proqramda Argentina, Banqladeş, Bosniya və Herseqovina, Efiopiya, Ekvador, Əfqanıstan, Fələstin, Laos, Pakistan, Seneqal, Serbiya, Ruanda, Uruqvay, Vyetnam və Yəməndən olan diplomatlar iştirak etmişdir.
COVİD-19 pandemiyası ilə əlaqədar 5-16 oktyabr 2020-ci il tarixlərində onlayn formatda keçirilmiş növbəti proqramda Benin, Burkina Faso, Cibuti, Ekvatorial Qvineya, Kamerun, Qambiya, Qana, Qvineya, Madaqaskar, Mavritaniya, Misir və Nigerdən olan diplomatlar iştirak etmişdir.
5-19 iyun 2021-ci il tarixlərində təşkil olunan dördüncü proqramda Əfqanıstanın orta və yüksək vəzifəli diplomatları ilə yanaşı müxtəlif sahələrdə çalışan dövlət qulluqçuları iştirak edir.

Since 2018, in order to support human development in developing countries, AIDA organizes capacity-building course in Azerbaijan named “Advanced Foreign Service Program for Foreign Diplomats” for diplomats from a number of Asian and African countries within the framework of cooperation with the ADA University.
The main objective of the program, attended by young, mid-level and senior foreign diplomats, is to develop management and leadership skills.
The program consists of five different modules, covering topics such as international politics, law and organizations, economic and energy issues, public diplomacy, leadership development and Azerbaijani studies. Foreign diplomats participating in this program also get detailed information about our country, its history, policy, geography and culture.
Program participants are selected through an interview process, among the candidates submitted by the relevant countries.
Diplomats from Bangladesh, Djibouti, China, Ethiopia, Afghanistan, Palestine, Kenya, Malaysia, Mongolia, Mozambique, Myanmar, Nepal, Pakistan, Somalia, Togo and Vietnam participated in the first program organized on November 10-30, 2018.
Diplomats from Argentina, Bangladesh, Bosnia and Herzegovina, Ethiopia, Ecuador, Afghanistan, Palestine, Laos, Pakistan, Senegal, Serbia, Rwanda, Uruguay, Vietnam and Yemen participated in the second program organized on November 10-30, 2019.
Diplomats from Benin, Burkina Faso, Djibouti, Equatorial Guinea, Cameroon, Gambia, Ghana, Guinea, Madagascar, Mauritania, Egypt and Niger took part in the next online program which was organized online due to the COVID-19 pandemic on October 5-16, 2020.
On the 5-19th of June 2021 the fourth program was organized for the middle and high ranking diplomats and other civil servants from Afghanistan.