Ankarada keçirilmiş humanitar yardımların əlaqələndirilməsi üzrə beynəlxalq tədbirdə Azərbaycanın donorluq fəaliyyəti maraqla qarşılanmışdır
Türkiyə Xarici İşlər Nazirliyi, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, Türkiyə Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyi (TİKA), Təbii Fəlakətlərin və Fövqəladə Halların İdarəedilməsi Agentliyi (AFAD), eləcə də Türk Qızıl Aypara Cəmiyyətinin 28-29 mart 2019-cu il tarixlərində Ankarada birgə təşkil etdiyi “Mərkəzi Asiya ölkələri və Azərbaycanın çoxtərəfli humanitar yardım sistəmində fəaliyyətlərinə dəstəyin göstərilməsi” adlı beynəlxalq tədbirdə ölkəmizin nümayəndəsi iştirak etmişdir.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Beynəlxalq İnkişafa Yardım Agentliyinin (AİDA) əməkdaşı Etibar Kərimov ölkəmizin milli donor institutu olan AİDA-nın həyata keçirdiyi proqram və layihələrindən, o cümlədən beynəlxalq humanitar yardımın göstərilməsi sahəsində ölkəmizin əldə etdiyi təcrübəsindən bəhs etmiş, bundan iştirakçı dövlətlərin faydalana biləcəyini qeyd etmişdir.
Seminarda iştirak etmiş BMT Baş katinin humanitar yardımlar üzrə müavini Rəşid Xalikov və digər aparıcı beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri Azərbaycanın donor qismində fəaliyyətini alqışlayaraq ölkəmizlə əməkdaşlıqdan məmnunluqlarını ifadə etmişlər.
Məlumat üçün qeyd etmək istərdik ki, seminarın təşkilində əsas məqsəd Türki dilli dövlətlər və BMT qurumları arasında beynəlxalq humanitar yardımın göstərilməsi istiqamətində təcrübə və fikir mübadiləsinin sürətlənməsi, əməkdaşlıq imkanlarının artırılmasından ibarətdir. Tədbirdə BMT Baş katibinin müavini ilə yanaşı, Türkiyə xarici işlər nazirinin müavini Fərrux Qaymaqçı, Qazaxıstan xarici işlər nazirinin müavini Yerjan Aşıkbayev, BMT-nin Agentliklərarası Daimi Komitəsinin rəhbəri Mervat Şelbaya, Mərkəzi Asiya ölkələri, TİKA, AFAD, eləcə də digər milli və beynəlxalq donor təşkilatların yüksək səviyyəli nümayəndələri iştirak etmişlər.

Azerbaijan's donor activity was met with interest at the international humanitarian aid coordination conference in Ankara
A representative of our country took part in an international event titled "Support to the activities of the Central Asian Countries and Azerbaijan in the Multilateral Humanitarian Aid System" organized jointly by The Turkish Ministry of Foreign Affairs, the United Nations, the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TİKA), the Natural Disaster and Emergency Management Agency (AFAD) and the Turkish Red Crescent Society in Ankara in 28-29 March 2019.
In his speech at the event, representative of the Azerbaijam International Development Agency (AIDA) of the Republic of Azerbaijan Etibar Kerimov mentioned the programs and projects implemented by our country's national donor institution - AIDA, including the experience of our country in the field of international humanitarian aid, and noted that the participating States could benefit from it.
Rashid Khalikov, UN Deputy Resident Representative on Humanitarian Assistance participated in the seminar and representatives of other leading international organizations welcomed Azerbaijan's work as a donor and expressed satisfaction with cooperation with our country.
We would like to note that the main purpose of the seminar is to accelerate the exchange of experience and exchange of views on the provision of international humanitarian assistance between the Turkic-speaking states and UN agencies, and to increase the cooperation opportunities.
The event was attended by Deputy Foreign Minister of Turkey Farrukh Kairgubi, Deputy Foreign Minister of Kazakhstan Yerzhan Ashikbayev, Head of UN Interim Permanent Committee Mervat Shelba, Central Asia countries, TICA, AFAD and by igh-level representatives of other national and international donor organizations.