Avstraliyada irimiqyaslı meşə yanğınları
Avstraliya İttifaqında 2019-cu ilin sonlarından 2020-ci ilin ilk aylarınadək tüğyan edən irimiqyaslı meşə yanğınlarının ağır fəsadlarının aradan qaldırlmasına köməklik göstərmək məqsədilə, Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin tapşırığı ilə Nazirlər Kabinetinin müvafiq Sərəncamına əsasən 50 min ABŞ dolları məbləğində humanitar yardım ayrılmışdır. Bu maliyyə töhfəsi AİDA tərəfindən Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti vasitəsilə Avstraliya Qırmızı Xaç Cəmiyyətinə ianə edilmişdir.
Qeyd edək ki, xarici kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən Avstraliyanın əsasən cənub-şərq sahillərində baş vermiş yanğınların nəticəsində 25 nəfərin həyatını itirdiyi, 2000-ə yaxın evin və 8 milyon hektardan artıq ərazinin yandığı, yüz milyonlarla heyvanın tələf olduğu bildirilmişdir.

Large-Scale Forest Fires in Australia
Upon the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan, 50.000 USD of humanitarian aid was provided to the Commonwealth of Australia in accordance with the Order of the Cabinet of Ministers for contributing to the elimination of severe consequences of large-scale bushfires raged in the end of 2019 and in the beginning of 2020. The humanitarian aid was donated to the Australian Red Cross by AIDA through the Azerbaijan Red Crescent Society.
According to the reports of foreign mass media, as a result of forest fires that mainly raged in the south-east coasts of Australia, 25 people were killed along with hundreds of millions of animals, about 2000 houses were destroyed and area of more than 8 million hectares was burnt.