2019-cu ilin 26 noyabr tarixində Albaniya Respublikasının paytaxtı Tirana və ikinci böyük şəhəri Durres arasındakı ərazidə Rixter cədvəli ilə 6.4 bal gücündə baş vermiş zəlzələ nəticəsində 51 nəfər həlak olmuş, yüzlərlə insan xəsarət almış, iki şəhərin yaşayış infrastrukturuna böyük zərər dəymişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin tapşırığına əsasən Nazirlər Kabinetinin müvafiq Sərəncamı ilə Albaniya Respublikasında baş vermiş təbii fəlakətdən zərər çəkmiş əhaliyə humanitar yardım məqsədilə 500 min avro vəsait ayrılmışdır.

Earthquake in Albania
The 6.4 magnitude earthquake on the Richter scale that occurred in an area between the capital of the Republic of Albania, Tirana and the second largest city of the country, Durres on 26 November 2019 caused 51 deaths and hundreds of injuries and significantly damaged the living infrastructure of both cities.
Upon the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan, 500.000 euro was allocated to the Republic of Albania with the Order of the Cabinet of Ministers for providing humanitarian assistance to people suffered from this natural disaster in Albania.