Burundi qaçqınlarına yardım
2019-cu ildə BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı (UNHCR) tərəfindən “2019-2020-ci illər üzrə Burundi qaçqınlarına Regional Yardım Planı” təqdim edilərək, nəzərdə tutulmuş fəaliyyətlərin həyata keçirilməsi üçün yardımın göstərilməsi məqsədilə, üzv dövlətlərə müraciət edilmişdir.
Müraciətə cavab olaraq, Azərbaycan Respublikası tərəfindən böhrandan əziyyət çəkən Burundili qaçınlara yardım etmək məqsədilə 30 min ABŞ dolları məbləğində maliyyə vəsaiti ayrılmışdır. Sözügedən vəsait Tanzaniya, Konqo Demokratik Respublikası, Ruanda və Uqandada məskunlaşmış Burundi qaçqınlarının təcili humanitar tələbatının qarşılanması, onların öz ölkələrinə qayıdışının təşviq edilməsi və cəmiyyətə reinteqrasiya olunmasının dəstəklənməsinə yönəldilmişdir.

Assistance to Burundi refugees
In 2019, the UN High Commissioner for Refugees (UNHCR) submitted a “Regional Assistance Plan for 2019-2020” to the member states in order to provide assistance for the implementation of the intended activities.
In response to the appeal, the Republic of Azerbaijan allocated 30,000 US dollars to help refugees suffering from the crisis in Burundi.
The funds are aimed at meeting the urgent humanitarian needs of Burundian refugees settled in Tanzania, Democratic Republic of Congo, Rwanda and Uganda, promoting their return to their countries and supporting their reintegration into society.